Rauma

Talviharjoitteluhalli
6.-7.10.2018


klo. 10.00-16.00

Tervetuloa Rakenna - Asu - Sisusta -messuille Raumalle!

Tapahtumassa mukana myös kaupungin kaunein olohuone!
Kisassa yleisö äänestää ammattilaisten suunnittelemista olohuoneista kauneimman.

Kilpailuun vastanneiden kesken arvotaan
Sony, 4K Ultra Hd kuvalla ja smart ominaisuuksilla varustettu. Arvo 559€.

Lataa messujen ohjelma ja kartta täältä.

 

Kävijäinfo

MESSUPAIKKA

Talviharjoitteluhalli
Teollisuuskatu 19, 26100 Rauma
6. - 7.10.2018
Messut avoinna la-su klo 10.00-16.00

Katso ajo-ohjeet »

Osta liput ennakkoon » (sivut avautuvat myöhemmin…)

AVOINNA YLEISÖLLE

La 6.10.2018 klo 10-16
Su 7.10.2018 klo 10-16

LIPUT

10€/hlö, alle 12v ilmaiseksi vanhempien seurassa.
2 päivän lippu 13€

Ilmoitetaan myöhemmin

NÄYTTEILLEASETTAJALISTA & POHJAKARTTA

7.1 A-Laiturit
6.4 Amore Furniture
2.1 Aninkainen.fi
8.3 Aroma Sense FI
10.2 Design talo
5.6 Elega Oy
4.5 Elega Oy
6.3 Elisa Oyj
3.3 Foot Fix Oy
3.5 Forema-keittiöt
5.9 Fortum Markets Oy
13.1 Gluteeniton leipomo ILONA
8.1 Vesivek
7.6 Härmän Kuntokeskus
9.1 Joensuun Sänkytehdas Oy
6.1 Kaluste-Ruohonen Oy
6.10 Kannustalo
4.3 Kaskipuu Oy
5.1 Kastelli-talot
5.11 KollanPojat Oy
1.4 Konekeskus Mikkola
4.7 Kudonta-asema Mylly
1.3 Kuusela Arja
5.4 Kymppi-Katto Oy
3.8 Lumon
7.12 Lännen Omavoima Oy
3.11 Länsirauta Oy
8.10 Mammuttikoti
13.2 Mavi-Kaluste
11.1 Michael von Haldenwang
6.9 MUM´s Good with Goods oy
7.11 Omavoima-Energia
1.2 OmaYkkönen Oy
3.4 Pdl-Palvelut Oy
4.2 Perinnemestari Hannu Rinne
10.1 Pihla
7.7 Porakaivoliike Passilta
3.11 Porin Takka Ky
7.10 PRKK-Peruskorjaamisen ja rakentamisen Kehittämiskeskus ry
5.2 Puukkopaja Antti Jaakkola
1.1 Rakennustutkimus RTS Oy
9.2 Ramirent Finland Oy
7.11 Rauman Energia
4.1 Rauman kaupunki
3.10 Rauman Puustelli
7.5 Rauman Seudun Ympäristöhuolto
1.1 RTS-Rakennustietosäätiö
8.9 Sector Alarm
3.9 Sulopuu Tmi
4.4 Suomen Terveysmaailma
5.4 Suomen Tiimi-Ikkunat Oy
5.10 Suomen Vahva-Katto Oy
13.3 Tmi Hannu Veikkola
5.5 Tmi Jyrki Hyöppinen/ Ekovilla
4.6 Tmi Lea Peltomäki
7.3 Verisure Oy
3.1 Warma-Uunit Oy

 

POHJAKARTTA TULEE PIAN!

 

PYSÄKÖINTI

Seuraa opastusta tapahtuma-alueelle.
Pysäköinti tapahtuma-alueen välittömässä läheisyydessä.
Tapahtuma-alueella liikenteenohjaus.

 

Ohjelma

Lauantai

 10.30                                               Kaunein olohuone -kilpailijoiden haastattelut
                                                         
Sisustussuunnittelu Sari Huhtamaa ja Hilja Lahtinen HL Sisustus

 10.45                                               Perinteinen hirsitalo – kolmiulotteinen animaatio suomalaisesta hirsitalosta
                                                          Hannu Rinne, perinnemestari

 11.30                                               Sisustajan helpot vinkit toimivaan ja kauniiseen kotiin!
                                                         
Laura Ruohola, sisustussuunnittelija

 12.00                                               KollanPojat Oy – kaikkea rakentamiseen 
                                                         
piipahdus KollanPoikien osastolla

 12.15                                               Rauman kaupungin tonttitarjonta
                                                         
Timo Laitinen, kaupungingeodeetti

 12.30                                               Aurinkosähköjärjestelmän optimointi
                                                         
Klaus Lindholm, NAPS Solar Systems Oy, yhteistyössä Lännen Omavoima Oy

 13.00                                               Myyjän ja ostajan riskin asunto- ja kiinteistökaupassa
                                                         
Timo Jokela, PRKK, Peruskorjaamisen ja rakentamisen Kehittämiskeskus ry

 13.45                                               Hyviä unia hyvässä sängyssä
                                                         
Joensuun Sänkytehdas

 14.00                                               Kaunein olohuone -kilpailijoiden haastattelut
                                                         
Sisustustalo Kodinonni/Johanna Närvä ja Sisustussuunnittelu Paula Hellberg

 14.15                                               Hengittävä rakenne – hengittävä talo on terveellinen asua
                                                         
Hannu Rinne, perinnemestari

 

Sunnuntai

 10.30                                               Hengittävä rakenne – hengittävä talo on terveellinen asua
                                                         
Hannu Rinne, perinnemestari

 11.15                                               Kaunein olohuone -kilpailijoiden haastattelut
                                                         
Sisustustalo Kodinonni/Johanna Närvä ja Sisustussuunnittelu Paula Hellberg

 11.30                                               Asuntomarkkinat nyt!
                                                         
Jethro Rostedt, Aninkainen.fi kiinteistövälitys

 12.00                                               Aurinkosähköjärjestelmän optimointi
                                                         
Klaus Lindholm, NAPS Solar Systems Oy, yhteistyössä Lännen Omavoima Oy

 12.30                                               Sisustajan yksinkertaiset perusvinkit toimivaan ja kauniiseen kotiin!
                                                         
Laura Ruohola, sisustussuunnittelija

 13.00                                               Myyjän ja ostajan riskit asunto- ja kiinteistökaupassa
                                                         
Timo Jokela, neuvontainsinööri PRKK, Peruskorjaamisen ja rakentamisen
                                                         
Kehittämiskeskus ry

 13.30                                              Kaunein olohuone -kilpailijoiden haastattelut
                                                          Sisustussuunnittelu Sari Huhtamaa ja Hilja Lahtinen HL Sisustus

 13.45                                               Mum´s in tarina – Laitilasta maailman tason ekologiseksi tekstiiliyritykseksi
                                                          Lavalla Outi Puro ja Laura Ruohola

 14.15                                               KollanPojat Oy – kaikkea rakentamiseen 
                                                         
piipahdus KollanPoikien osastolla

 14.30                                               Perinteinen hirsitalo – kolmiulotteinen animaatio suomalaisesta hirsitalosta
                                                         
Hannu Rinne, perinnemestari

 

Yhteistyökumppanit 2018

 

  

 

 

Kannustalo

 

KollanPojat Oy

 

 

Marva Media Oy/Länsi-Suomi